Świadectwa Energetyczne Śląsk


Audyt energetyczny Aktualności Aktualności Drugi przetarg na Białe Certyfikaty ogłoszony
poniedziałek, 30 grudnia 2013 11:56

Drugi przetarg na Białe Certyfikaty ogłoszony

przetarg na białe certyfikaty przetarg na białe certyfikaty

27 grudnia 2013 roku Prezes URE opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej URE ogłoszenie o przeprowadzeniu przetargu dotyczącego wyboru przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, za które można uzyskać świadectwa efektywności energetycznej zwane popularnie „białymi certyfikatami”.

Łączną wartość świadectw efektywności energetycznej, przewidzianych do wydania w pierwszym ogłoszonym przetargu, Prezes URE określił na poziomie 1 505 125 ton oleju ekwiwalentnego (toe). Wchodzą w to przedsięwzięcia takie jak:

  • 1 094 636 toe dla zwiększenia oszczędności energii przez odbiorców końcowych;
  • 136 829 toe dla zwiększenia oszczędności energii przez urządzenia potrzeb własnych;
  • 136 829 toe dla zmniejszenia strat energii elektrycznej, ciepła lub gazu ziemnego w przesyle i dystrybucji.

Oferty przetargowe w dwóch egzemplarzach należy składać w terminie do dnia 27 stycznia 2014 r. w Kancelarii Ogólnej w siedzibie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Zgodnie z Ustawą o Efektywności Energetycznej ilość o jaką można się ubiegać to oszczędność energii pierwotnej przeliczonej na 10 ton oleju ekwiwalentnego na rok. Aby ubiegać się o Białe Certyfikaty sprzedawca energii, odbiorca końcowy musi przedłożyć audyt efektywności energetycznej, który jest potwierdzeniem uzyskania zadeklarowanych oszczędności energii.

Integralnym elementem ustawy o efektywności energetycznej jest system białych certyfikatów, jako mechanizm rynkowy prowadzący do uzyskania wymiernych oszczędności energii w trzech ww. obszarach. Pozyskanie białych certyfikatów będzie obowiązkowe dla firm sprzedających energię odbiorcom końcowym, w celu przedłożenia ich Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do umorzenia. Firmy sprzedające energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło będą zobligowane do pozyskania określonej liczby certyfikatów w zależności od wielkości sprzedawanej energii. Projekt ustawy zakłada stworzenie katalogu inwestycji pro-oszczędnościowych, przedsiębiorca będzie mógł uzyskać daną ilość certyfikatów w drodze przetargu ogłaszanego przez Prezesa URE. Firmy będą miały również możliwość kupna certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energetycznej.


Lista przedsięwzięć, które kwalifikują się do przetargu znajduje się TUTAJ.

Jeżeli Wasze przedsięwzięcie kwalifikuje się do uzyskania Białych Certyfikatów i potrzebujecie pomocy, proszę zapoznać się z naszą ofertą TUTAJ

lub

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM DORADCĄ A ODPOWIE NA WSZYSTKIE PYTANIA

Dawid  Lipko                +48  601  176  513

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Ostatnio modyfikowane: poniedziałek, 30 grudnia 2013 12:02