Świadectwa Energetyczne Śląsk


Audyt energetyczny Aktualności Aktualności Przetarg na Białe Certyfikaty ogłoszony
piątek, 04 stycznia 2013 09:41

Przetarg na Białe Certyfikaty ogłoszony

przetarg na białe certyfikaty przetarg na białe certyfikaty

31 grudnia 2012 roku Prezes URE opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej URE ogłoszenie o przeprowadzeniu przetargu dotyczącego wyboru przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, za które można uzyskać świadectwa efektywności energetycznej zwane popularnie „białymi certyfikatami”.

Łączną wartość świadectw efektywności energetycznej, przewidzianych do wydania w pierwszym ogłoszonym przetargu, Prezes URE określił na poziomie 550 tys. ton oleju ekwiwalentnego (toe). Wchodzą w to przedsięwzięcia takie jak:

  • 440 tys. toe dla zwiększenia oszczędności energii przez odbiorców końcowych;
  • 55 tys. toe dla zwiększenia oszczędności energii przez urządzenia potrzeb własnych;
  • 55 tys. zmniejszenia strat energii elektrycznej, ciepła lub gazu ziemnego w przesyle i dystrybucji.


Oferty przetargowe można składać w terminie 30 dni od ogłoszenia postępowania przetargowego tj. do 30 stycznia 2013 roku.

Zgodnie z Ustawą o Efektywności Energetycznej ilość o jaką można się ubiegać to oszczędność energii pierwotnej przeliczonej na 10 ton oleju ekwiwalentnego na rok. Aby ubiegać się o Białe Certyfikaty sprzedawca energii, odbiorca końcowy musi przedłożyć audyt efektywności energetycznej, który jest potwierdzeniem uzyskania zadeklarowanych oszczędności energii.

Integralnym elementem ustawy o efektywności energetycznej jest system białych certyfikatów, jako mechanizm rynkowy prowadzący do uzyskania wymiernych oszczędności energii w trzech ww. obszarach. Pozyskanie białych certyfikatów będzie obowiązkowe dla firm sprzedających energię odbiorcom końcowym, w celu przedłożenia ich Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do umorzenia. Firmy sprzedające energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło będą zobligowane do pozyskania określonej liczby certyfikatów w zależności od wielkości sprzedawanej energii. Projekt ustawy zakłada stworzenie katalogu inwestycji pro-oszczędnościowych, przedsiębiorca będzie mógł uzyskać daną ilość certyfikatów w drodze przetargu ogłaszanego przez Prezesa URE. Firmy będą miały również możliwość kupna certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energetycznej.


Lista przedsięwzięć, które kwalifikują się do przetargu znajduje się TUTAJ.

Jeżeli Wasze przedsięwzięcie kwalifikuje się do uzyskania Białych Certyfikatów i potrzebujecie pomocy, proszę zapoznać się z naszą ofertą TUTAJ

lub

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM DORADCĄ A ODPOWIE NA WSZYSTKIE PYTANIA

Dawid  Lipko                +48  601  176  513

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Ostatnio modyfikowane: sobota, 19 stycznia 2013 15:12