Świadectwa Energetyczne Śląsk


Audyt energetyczny Aktualności Aktualności Dotacje z NFOŚiGW 2013
czwartek, 04 lipca 2013 13:11

Dotacje z NFOŚiGW 2013

przetarg na białe certyfikaty przetarg na białe certyfikaty

NFOŚiGW został operatorem środków pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pt. "Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii'... dotacja sięga nawet 80% kosztów...przeznaczona jest dla sektora publicznego...

Fundusze Norweskie szansą na modernizację budynków.


Od jakiegoś czasu w telewizji i radiu emitowana jest kampania społeczna „Fundusze Europejskie – Każdy korzysta nie każdy widzi”. Dzięki niej każdy z nas mimowolnie zauważa projekty współfinansowane ze środków europejskich. Wielu zapewne zauważyło jak dużą część inwestycji stanowi modernizacja budynków. Niejednemu nasuwa się myśl: „może ja też spróbuję pozyskać pieniądze z unijnej kasy”. Niestety w obecnej perspektywie, czyli na lata 2007 – 2013 nie ma już szans na uzyskanie wsparcia na tego typu inwestycje. Nie należy się jednak załamywać. Istnieje bowiem pewna alternatywa dla środków pochodzących z kasy europejskiej.


Ta alternatywa to tzw. Fundusze Norweskie, które są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Skierowane są one jednak wyłącznie do podmiotów publicznych i niepublicznych, które świadczą usługi publiczne czyli np. szkoły niepubliczne lub niepubliczne zakłady opieki.


W chwili obecnej istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego w ramach programu o nazwie PL04, który dotyczy oszczędzania energii i promowania odnawialnych źródeł energii. Cele tego programu spełniają wszystkie zadania związane z termomodernizacją budynków, modernizacją lub zastąpieniem istniejących źródeł energii oraz instalację, modernizację lub wymianę węzłów cieplnych. W ramach wspomnianych zadań wsparcie finansowe mogą uzyskać takie działania jak: ocieplenie budynku, wymiana okien, remont wentylacji, wymiana systemów oświetleniowych, czy instalacja systemów fotowoltaicznych. Oczywiście wszystkie nowe systemy muszą być energooszczędne i przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego.
Ze środków działania PL04 nie może jednak zostać wyremontowany każdy budynek. Musi być to obiekt, który przeznaczony jest na którąś z wymienionych działalności: administracja publiczna, oświata, opieka zdrowotna, społeczna lub socjalna, szkolnictwo wyższe, nauka, wychowanie lub turystyka i sport.


Należy sobie odpowiedzieć także na najważniejsze pytanie, ile pieniędzy można uzyskać? Pomoc udzielana jest na zasadzie bezzwrotnej dotacji, której wysokość może wynieść aż do 80% kosztów projektu. Udział dotacji jest zależny od usuniętej lub unikniętej ilości ton CO2 na rok. Wysokość wsparcia nie może być jednak niższa niż 704 157 PLN, ale też nie wyższa niż 12 426 300PLN.


Można zadać także pytanie po co przeprowadzać termomodernizację budynku i czy jest ona potrzebna? Oprócz oczywistych korzyści ekologicznych związanych ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej i cieplnej lub montowaniem alternatywnych źródeł energii możemy uzyskać olbrzymią oszczędność finansową. Nowoczesne oświetlenie zużywa mniej prądu, szczelne okna, dobra wentylacja i ocieplenie budynku wpływają na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku. To wszystko zaś wpływa bezpośrednio na zmniejszenie wysokości rachunków.


Jesteś właścicielem szkoły, przedszkola, ośrodka zdrowia lub innego budynku użyteczności publicznej? Twój budynek nie jest zbyt nowoczesny i generuje duże koszty energii? Zastanów się poważnie nad termomodernizacją i uzyskaniem dofinansowania. Nie rób tego jednak zbyt długo bo czas składania wniosków upływa 12 sierpnia 2013 roku.

więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ.

Efektywność energetyczna - pozyskanie środków na zadania z nią związane. Dla nikogo nie jest już nowością, że instytucje państwowe wspierają z własnych środków lub środków Unii Europejskiej inwestycje związane z ekologią. Mnóstwo z nich przeznacza się na działania dotyczące ogólnie pojętej efektywności energetycznej.

Czym tak właściwie jest efektywność energetyczna? Ustawa definiuje ją jako „stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, w typowych warunkach ich użytkowania lub eksploatacji, do ilości zużycia energii przez ten obiekt, urządzenie techniczne lub instalację, niezbędnej do uzyskania tego efektu.”  Mówiąc najprościej, efektywność energetyczna to ilość zużytej energii dla uzyskania jakiegoś efektu np. przetopienia odpowiedniej ilości stali w hucie lub ogrzania hali produkcyjnej. Oczywiście im lepsza efektywność, tym lepiej dla środowiska i kieszeni użytkownika danego rozwiązania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM DORADCĄ A ODPOWIE NA WSZYSTKIE PYTANIA

Dawid  Lipko                +48  601  176  513

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Ostatnio modyfikowane: czwartek, 04 lipca 2013 14:00