Świadectwa Energetyczne Śląsk


Świadectwa energetyczne Aktualności Korzyść, czy zbędny wydatek?
sobota, 22 maja 2010 00:41

Korzyść, czy zbędny wydatek?

WRITTEN_BY Administrator

Minął rok od wprowadzenia w Polsce obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Czy certyfikaty energetyczne stały się pierwszym krokiem ku bardziej energooszczędnym, a więc i tańszym w eksploatacji budynkom?

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument, który zawiera informacje o zapotrzebowaniu na energię zapewniającą komfortowe użytkowanie domu. Dla użytkownika nieruchomości najważniejszy element takiego certyfikatu to wskaźnik EK (energii końcowej).

– Na jego podstawie można oszacować przyszłe koszty użytkowania obiektu – mówi Maria Dreger, ekspert do spraw norm i standardów. W praktyce EK określa, w przeliczeniu na rok i metr kwadratowy powierzchni użytkowej, ilość energii potrzebnej do ogrzania mieszkania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w domach z klimatyzacją – także chłodzenia. Im mniejsza jest wartość współczynnika EK, tym bardziej efektywny energetycznie jest budynek, a tym samym – mniejsze są zużycie energii i koszty eksploatacji.

Szczegółowe dane znajdują się na drugiej stronie świadectwa energetycznego budynku. Są to przede wszystkim informacje o izolacyjności cieplnej budynku i związanych z nią stratach ciepła oraz charakterystyka urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Można tam również znaleźć obliczeniowe zapotrzebowanie na energię końcową w skali roku w rozbiciu na poszczególne składniki: ogrzewanie i wentylację, ciepłą wodę oraz urządzenia pomocnicze. Dzięki tym danym możemy zidentyfikować najbardziej energochłonne elementy i urządzenia w budynku.

Na trzeciej stronie certyfikat energetyczny budynku zawiera zaproponowane przez certyfikującego konkretne wskazówki, jak można zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, oczywiście przy zapewnieniu pełnego komfortu cieplnego.

Koszt sporządzenia certyfikatu energetycznego budynku dla typowego mieszkania w bloku wynosi około 250 zł, a dla prostego nowego domu jednorodzinnego około 500 zł. Raz przygotowane świadectwo energetyczne budynku jest ważne przez dziesięć lat, przy czym można w tym czasie wykonać nowe, jeśli dzięki termomodernizacji poprawi się charakterystyka energetyczna budynku.

Dla jakich budynków świadectwo energetyczne?

Zgodnie z nowelizacją Prawa budowlanego z dnia 1 stycznia 2009 r. obowiązek posiadania certyfikatów energetycznych dotyczy zarówno nowo wybudowanych obiektów, jak i mieszkań oraz lokali z rynku wtórnego przeznaczonych na wynajem lub sprzedaż.

W przypadku nowych obiektów rozporządzenia są proste i jednoznaczne. – Do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku inwestor musi dołączyć kopię certyfikatu energetycznego – mówi Maria Dreger. – Warto pamiętać, że jest ono także wymagane dla obiektu rozbudowanego, nadbudowanego lub odbudowanego.

W sytuacji, gdy kupujemy dom lub mieszkanie od dewelopera, sporządzenie certyfikatu energetycznego należy do jego obowiązku. W blokach ze wspólną instalacją grzewczą świadectwo sporządza się dla całego budynku.

Ostatnio modyfikowane: czwartek, 24 czerwca 2010 18:44