Świadectwa Energetyczne Śląsk


Audyt energetyczny Aktualności Aktualności Zmiany w ustawie o przyznawaniu premii technologicznej i kredyt technologiczny
środa, 25 maja 2011 12:35

Zmiany w ustawie o przyznawaniu premii technologicznej i kredyt technologiczny

Kredyt technologiczny to nazwa działania 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w ramach którego przedsiębiorcy wdrażający innowacje w swojej firmie mogą uzyskać premię technologiczną na spłatę części zobowiązania zaciągniętego w banku komercyjnym na realizację innowacyjnego przedsięwzięcia. Wkład przedsiębiorcy w inwestycję to nie mniej niż 25 % kosztów kwalifikowanych w projekcie objętym wsparciem. Beneficjantami tego działania mogą być mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa, które posiadają zdolność kredytową. Inwestycja powinna zakładać zakup i wdrożenie nowej lub własnej technologii, która nie jest stosowana na świecie dłużej niż 5 lat. Rezultatem inwestycji ma być uruchomienie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów czy usług.

 

Działanie jest realizowane od 2009 r. przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jednak jak kredyt technologiczny dotąd nie cieszył się zbyt dużą popularnością wśród przedsiębiorców-skorzystało z niego zaledwie 92 firm. Miało to kilka istotnych przyczyn, przede wszystkim restrykcyjne i niezachęcające zasady przyznawania premii technologicznej w ramach działania, np. wypłatę środków unijnych uzależniano od wzrostu sprzedaży towarów czy usług wytworzonych po realizacji inwestycji, co wydłużało okres, po którym przedsiębiorca mógł otrzymać wsparcie.

Uproszczenie procedur ubiegania się o kredyt technologiczny może zmienić tą sytuację diametralnie. Już w maju wchodzi w życie nowelizacja ustawy, pozwalająca na łatwe ubieganie się o środki w ramach kredytu technologicznego. Najważniejszą zmianą jest to, że pieniądze będą wypłacane klientom zaraz po zakończeniu inwestycji i nie będą zależały od wartości dokonanej sprzedaży. Zmianie ulega równocześnie podstawa naliczania dotacji, którą będą łączne koszty kwalifikowane, do których będzie dopiero liczona premia. O kredyt technologiczny mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy.

W chwili obecnej środki dostępne na realizację projektów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach zarówno w programach regionalnych, jak i krajowych kończą się. Dlatego też ułatwienie dostępu do kredytu technologicznego jest bardzo pożądanym działaniem. Bank Gospodarstwa Krajowego ma do rozdysponowania 1,3 mld złotych na innowacyjne inwestycje. Kredyt technologiczny może być więc ciekawą alternatywą dla dotychczas bardzo popularnych narzędzi finansowania unijnego.

Z powodu zmian w zapisach ustawowych Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o zamknięciu z dniem 15 kwietnia br. naboru wniosków do działania 4.3 PO IG Kredyt technologiczny. Wznowienie naboru wniosków oraz udostępnienie nowych wersji dokumentów aplikacyjnych powinno nastąpić w połowie maja br., tj. po wejściu w życie nowelizacji ustawy. Termin wznowienia naboru zostanie ogłoszony z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Zmiany w zapisach ustawowych mają na celu zwiększenie poziomu wykorzystania wsparcia na inwestycje technologiczne dla podmiotów z sektora MSP.

 

JEŻELI CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM DORADCĄ:

DAWID  LIPKO       + 48  601  176  513

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ostatnio modyfikowane: sobota, 28 maja 2011 12:02